Pojawienie się problemów wraz z wiekiem jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Bardzo często można spotkać także ludzi, którzy noszą przy sobie dwie pary okularów – jedne z nich służą do widzenia z dali, drugie natomiast pomagają zobaczyć przedmioty położone bliżej. Jako że noszenie ze sobą dwóch par okularów i konieczność ich zamiany jest sporym utrudnieniem, coraz więcej osób decyduje się na zakup okularów ze szkłami progresywnymi.
Okulary progresywne przeznaczone są dla osób, które mają problem zarówno z widzeniem z daleka, jak i z bliska. W soczewkach tego rodzaju znajdują się obszary o różnej mocy – górna część odpowiada za poprawę widzenia z daleka, natomiast dolna – za prawidłowe widzenie bliżej położonych przedmiotów. Znajdująca się na środku strefa progresji pozwala na ostre widzenie pośrednie. Jest to możliwe dzięki płynnemu przejściu mocy.
Podczas użytkowania tego rodzaju soczewek należy kierować wzrok na odpowiednie strefy. Przyzwyczajenie się do pierwszej pary okularów progresywnych może być na początku nieco trudne, ponieważ użytkownik musi nauczyć się odnajdować na powierzchni soczewki strefę mocy odpowiednią dla danej odległości. Jednak wraz z czasem staje się to dla użytkownika całkowicie naturalne.
Okulary progresywne przeznaczone są przede wszystkim dla osób powyżej czterdziestego roku życia, u których pojawiły się problemy z widzeniem rzeczy położonych blisko czy czytaniem. Zjawisko to nazywane jest prezbiopią i może rozwijać się wraz z wiekiem. Chociaż na początku przyzwyczajenie się do okularów progresywnych może być trudne, to w dalszej perspektywie umożliwia korzystanie z wyłącznie jednej pary okularów, co znacząco poprawia komfort życia.