Usuwanie ciała obcego z oka

Częstym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci do gabinetu okulistycznego jest dostanie się do oka ciała obcego, które wywołuje ból, pieczenie oraz łzawienie. Okulista jest w stanie ocenić, jakiego typu ciało obce wpadło do oka i czy spowodowało to jakiekolwiek większe uszkodzenia. Jeśli w oku utkwił nam opiłek metalu lub drewna trzeba koniecznie udać się do specjalisty i nie próbować samodzielnie nic wyjmować, a jedynie zabezpieczyć oko opatrunkiem.

Usunięcie ciała obcego

Podczas usuwania drobiny, która wpadła do oka, nie można doprowadzić do większego uszkodzenia oka, by nie spowodować stanów zapalnych spojówki. Lekarz okulista przeprowadzi konsultację i zabieg usunięcia nawet dużych, twardych przedmiotów. Pacjent nigdy nie powinien samodzielnie wyjmować przedmiotów z oczu ani pozwalać na interwencję osobom, które nie są okulistami. Miejsce urazu i przedmiot wbity w oko należy unieruchomić i zabezpieczyć, a następnie udać się po pomoc lekarską. Takie przypadki jednak są rzadkie.

Pierwsza pomoc

Jeśli do oka dostał się pyłek czy drobny owad, można podjąć się pierwszej pomocy za pomocą chusteczki i czystej wody. Oko można przepłukać solą fizjologiczną lub zwykłą wodą, kilkukrotnie mrugając. Jeśli ciało obce jest widoczne wyraźnie w worku spojówkowym, można je ostrożnie wyjąć pomagając sobie rogiem chusteczki lub zwilżonym patyczkiem higienicznym. Jeśli nie widać nic w worku spojówkowym, należy odchylać raz jedną, raz drugą powiekę, by zlokalizować przyczynę. W przypadku gdy ciało obce utkwiło w oku, wyjąć je może tylko lekarz przy pomocy elektromagnesu, biomikroskopu czy igły.

Po zabiegu

Jeśli samodzielnie pozbyliśmy się drobnego ciała obcego z oka i nadal czujemy dolegliwości, jak łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie, należy również udać się do okulisty, który zbada stan oka. Założy on opatrunek oraz zapisze odpowiednie leki w formie kropli. W razie konieczności zaleci również branie antybiotyku. Nie należy bagatelizować żadnych objawów.