Usuwanie ciała obcego z oka - Kielce

Częstym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci do gabinetu okulistycznego jest dostanie się do oka ciała obcego, które wywołuje ból, pieczenie oraz łzawienie. To naturalne, że oczy reagują w taki sposób na dostanie się do nich niepożądanych drobiazgów. Być może łzawienie spowoduje samoistne usunięcie ciała obcego, pod warunkiem, że nie wbiło się ono do oka. Łzy zawierają również substancje chroniące oko, co może umożliwić ograniczenie wpływu bakterii znajdujących się na drobinie i doprowadzeniu do infekcji oka. Na konsultacji okulista jest w stanie ocenić, jakiego typu ciało obce wpadło do oka i czy spowodowało to jakiekolwiek większe uszkodzenia. Jeśli w oku utkwił nam opiłek metalu lub drewna trzeba koniecznie udać się do specjalisty i nie próbować samodzielnie nic wyjmować, a jedynie zabezpieczyć oko opatrunkiem. Dzięki temu uszkodzenia wywołane przez opiłek nie będą się pogłębiać, ani powodować jeszcze większych szkód niż do tej pory.

Usunięcie ciała obcego

Podczas usuwania drobiny, która wpadła do oka, nie można doprowadzić do większego uszkodzenia oka, by nie spowodować stanów zapalnych spojówki. Lekarz okulista przeprowadzi konsultację i zabieg usunięcia nawet dużych, twardych przedmiotów. Pacjent nigdy nie powinien samodzielnie wyjmować przedmiotów z oczu ani pozwalać na interwencję osobom, które nie są okulistami. Miejsce urazu i przedmiot wbity w oko należy unieruchomić i zabezpieczyć, a następnie udać się po pomoc lekarską. Takie przypadki jednak są rzadkie.

Pierwsza pomoc

Jeśli do oka dostał się pyłek czy drobny owad, można podjąć się pierwszej pomocy za pomocą chusteczki i czystej wody. Oko można przepłukać solą fizjologiczną lub zwykłą wodą, kilkukrotnie mrugając. Jeśli ciało obce jest widoczne wyraźnie w worku spojówkowym, można je ostrożnie wyjąć pomagając sobie rogiem chusteczki lub zwilżonym patyczkiem higienicznym. Jeśli nie widać nic w worku spojówkowym, należy odchylać raz jedną, raz drugą powiekę, by zlokalizować przyczynę. W przypadku gdy ciało obce utkwiło w oku, wyjąć je może tylko lekarz przy pomocy elektromagnesu, biomikroskopu czy igły. W żadnym razie nie wolno pocierać oczu, ponieważ w przypadku, w którym obcy przedmiot utkwił w oku, pogłębi to jedynie uszkodzenie tkanek oraz może wywołać stan zapalny.

Po zabiegu

Jeśli samodzielnie pozbyliśmy się drobnego ciała obcego z oka i nadal czujemy dolegliwości, jak łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie, należy również udać się do okulisty, który zbada stan oka. Założy on opatrunek oraz zapisze odpowiednie leki w formie kropli. W razie konieczności zaleci również branie antybiotyku. Nie należy bagatelizować żadnych objawów, ponieważ skutki utkwienia ciała obcego w oku mogą prowadzić do uszkodzenia wzroku. W sytuacji, w której po interwencji medycznej występują niepokojące symptomy, nie należy się wstydzić, ani zwlekać – konieczne może być udanie się na ponowną konsultację.

Dlaczego warto udać się do gabinetu Optimed z Kielc?

W Optimed wszyscy specjaliści, w szczególności okuliści dbają o maksymalny komfort Pacjentów podczas wykonywanych zabiegów. Dokładają wszelkich starań, aby każde badanie oraz czynność były całkowicie bezbolesne. Przeprowadzają dokładny wywiad, a następnie formułują stosowne zalecenia. W razie potrzeby usunięcia drobiny z oka dokonają oględzin oka, a następnie podejmą się jej usunięcia. W Optimed pracują również okuliści dziecięcy, którzy udzielą pomocy w każdej nietypowej sytuacji oraz pomogą dobrać okulary dla dziecka.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z usuwaniem ciała obcego z oka zapraszamy do kontaktowania się ze specjalistami Optimed z Kielc. Zachęcamy także do umawiania wizyt kontrolnych i rutynowych badań wzroku.