Częstym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci do gabinetu okulistycznego jest dostanie się do oka ciała obcego, które wywołuje ból, pieczenie oraz łzawienie. Okulista jest w stanie ocenić, jakiego typu ciało obce wpadło do oka i czy spowodowało to jakiekolwiek większe uszkodzenia. Jeśli w oku utkwił nam opiłek metalu lub drewna trzeba koniecznie udać się do specjalisty i nie próbować samodzielnie nic wyjmować, a jedynie zabezpieczyć oko opatrunkiem.
Podczas usuwania drobiny, która wpadła do oka, nie można doprowadzić do większego uszkodzenia oka, by nie spowodować stanów zapalnych spojówki. Lekarz okulista przeprowadzi konsultację i zabieg usunięcia nawet dużych, twardych przedmiotów. Pacjent nigdy nie powinien samodzielnie wyjmować przedmiotów z oczu ani pozwalać na interwencję osobom, które nie są okulistami. Miejsce urazu i przedmiot wbity w oko należy unieruchomić i zabezpieczyć, a następnie udać się po pomoc lekarską. Takie przypadki jednak są rzadkie.
Jeśli do oka dostał się pyłek czy drobny owad, można podjąć się pierwszej pomocy za pomocą chusteczki i czystej wody. Oko można przepłukać solą fizjologiczną lub zwykłą wodą, kilkukrotnie mrugając. Jeśli ciało obce jest widoczne wyraźnie w worku spojówkowym, można je ostrożnie wyjąć pomagając sobie rogiem chusteczki lub zwilżonym patyczkiem higienicznym. Jeśli nie widać nic w worku spojówkowym, należy odchylać raz jedną, raz drugą powiekę, by zlokalizować przyczynę. W przypadku gdy ciało obce utkwiło w oku, wyjąć je może tylko lekarz przy pomocy elektromagnesu, biomikroskopu czy igły.
Jeśli samodzielnie pozbyliśmy się drobnego ciała obcego z oka i nadal czujemy dolegliwości, jak łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie, należy również udać się do okulisty, który zbada stan oka. Założy on opatrunek oraz zapisze odpowiednie leki w formie kropli. W razie konieczności zaleci również branie antybiotyku. Nie należy bagatelizować żadnych objawów.