Diagnostyka wad wzroku - Kielce

Obecnie metod używanych do diagnozy wad wzroku jest wiele. Dokonuje się ich w oparciu o nowoczesne technologie i urządzenia. Diagnostyka wad wzroku polega na rozpoznaniu ich rodzaju oraz doborze odpowiednich wartości soczewek korygujących. W gabinetach Optimed funkcjonujących na terenie Kielc można wykonać kompleksową diagnostykę wad wzroku, a jeśli okaże się, że wada wzroku występuje, okuliści lub optometryści określają jej natężenie i pomagają dobrać odpowiednią korekcję tak, by Pacjent na nowo mógł widzieć ostro. Podczas rutynowych badań okulistycznych w tym tych, związanych z diagnostyką wad wzroku można wykryć również rozmaite choroby oczu oraz podjąć ich jak najszybsze leczenie. Kontrole okulistyczne należy przeprowadzać u dzieci co roku, u osób dorosłych bez wad oraz problemów z narządem wzroku co 2, maksymalnie 3 lata. Osoby, które już noszą okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe powinny umawiać się na wizytę przynajmniej raz do roku.

Wady wzroku

Lekarze określają je fachowo wadami refrakcji lub niemiarowością oka. Stwierdza je lekarz po przeprowadzeniu badań diagnostycznych. Refrakcja polega na załamaniu się fali po wpadnięciu do wnętrza gałki ocznej. Gdy równoległa wiązka światła nie jest ogniskowana na siatkówce, stwierdza się wadę. Do wad wzroku zaliczamy nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm (niezborność)i prezbiopię. Nieprawidłowa ostrość wzroku jest korygowana poprzez dobór okularów lub soczewek o odpowiedniej mocy korekcji. Jeśli Pacjent zdecyduje się na wybór soczewek, tak czy inaczej, zaleca się zakup okularów do korzystania z nich np. w domu lub w czasie, gdy oczy będą zmęczone stosowaniem soczewek. Podczas wizyty polegającej na doborze odpowiedniej metody korekcji Pacjent jest również uczony zakładania i zdejmowania soczewek oraz otrzymuje instrukcje związane z ich pielęgnacją.

Komputerowe badanie wzroku

Inaczej nazywane jest autorefraktometrią. Badanie jest zautomatyzowane i należy do najpowszechniejszych badań przesiewowych. Autorefraktometr wykrywa błędy refrakcji, wykorzystując wiązkę podczerwieni. Przeprowadza analizę promieni odbijających się od struktur oka. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, bezpiecznie i niebolesne. Wartości brane są pod uwagę orientacyjnie, a diagnoza jest uzupełniana o badania subiektywne. Badanie polega na ustawieniu się Pacjenta naprzeciwko urządzenia mierzącego refrakcję. Głowę kładzie się na specjalnej podstawce, a badanym okiem spogląda w autorefraktometr. Pacjentowi wyświetla się obraz przedmiotu, a urządzenie bada procesy zachodzące wówczas w oku.

Badanie ostrości wzroku

Regularnie i profilaktycznie powinny poddawać się temu badaniu wszystkie osoby, zwłaszcza te, które skończyły 40 lat. Problemy z odpowiednim widzeniem mogą się łączyć z bólem głowy, zmęczeniem, pieczeniem oczu. W diagnozie ostrości wzroku wykorzystuje się tablice Snellena, które zawierają rzędy malejących liter i cyfr. Zadaniem Pacjenta jest ich poprawne odczytanie na głos. Każde z oczu jest badane oddzielnie, a pacjentowi, który ma problem z odczytem, okulista zakłada próbne okulary z wymienialnymi soczewkami, które z założenia powinny poprawiać widzenie Pacjenta.

Widzenie kolorów

Okulista lub optometrysta przeprowadza również diagnostykę widzenia barw. Badanie przeprowadzane jest u przyszłych kierowców, w diagnozie schorzeń plamki żółtej czy nerwów wzrokowych. Wykorzystuje się do niego tablice pseudoizochromatyczne Ishihary, na których za pomocą kolorowych plamek zapisano liczby. Służą wykryciu zaburzeń percepcji koloru zielonego i czerwonego. Zaburzenia widzenia kolorów mogą być nabyte lub wrodzone. Występują w obu oczach lub tylko w jednym i mogą być związane z obecnością niektórych chorób oczu. Zachęcamy do umawiania się na wizyty diagnostyczne u okulistów oraz optometrystów pracujących w gabinetach Optimed na terenie Kielc. Wszyscy specjaliści Optimed dokładają wszelkich starań, aby każde z badań było w pełni komfortowe dla Pacjentów.