Badanie ciśnienia śródgałkowego - Kielce

Badanie ciśnienia śródgałkowego wykonywane w gabinetach Optimed w Kielcach należy do badań, które powinno się wykonywać regularnie u każdej osoby, która skończyła 40 lat. Badanie ciśnienia śródgałkowego inaczej nazywane jest tonometrią. Wykazuje ono wartość ciśnienia płynu śródrocznego na rogówkę i twardówkę, dzięki któremu oko utrzymuje swój kształt oraz napięcie soczewki i rogówki. Wszelkie odchylenia od normy powinny być leczone.

Tonometria

Badanie ciśnienia śródgałkowego jest dość prostą procedurą, którą lekarz wykonuje podczas rutynowej wizyty, jednak pozwala ona zdiagnozować wiele nieprawidłowości, a nawet poważne schorzenia, jak jaskra. Wykonuje się ją w przypadku występowania chronicznych bólów głowy, gałki ocznej czy oczodołu. Badaniu powinny się poddawać również osoby z nadwzrocznością, gdyż małe gałki oczne sprzyjają występowaniu jaskry. Badanie trwa około kwadransa. Wykonuje się je kilka razy w ciągu dnia, najczęściej w odstępach 3-godzinnych, ze względu na to, że ciśnienie wewnątrzgałkowe ulega naturalnym zmianom w ciągu doby. Czasami razem z tonometrią wykonuje się również ocenę grubości rogówki, która może mieć wpływ na wynik przeprowadzonego badania.

Jak przebiega badanie?

Lekarz, by zbadać ciśnienie wewnątrzgałkowe wykorzystuje aparat zwany tonometrem. Są różne sposoby przeprowadzenia pomiaru. Tonometria aplanacyjna i wgłobieniowa wymagają zastosowania znieczulenia rogówki przy pomocy specjalnych kropli do oczu, które niwelują dyskomfort podczas badania tą metodą. Rogówka poddana naciskowi stawia opór, który odzwierciedla wartość panującego w gałce ciśnienia. Istnieją również metody bezdotykowe, na przykład air-puf. Ciśnienie jest mierzone przy użyciu mocnego podmuchu powietrza, dzięki czemu badanie jest w pełni komfortowe dla Pacjenta.

O czym świadczy nieprawidłowy wynik?

Zarówno niskie, jak i wysokie ciśnienie wymaga leczenia. Wysokie ciśnienie może być spowodowane jaskrą, stanami zapalnymi, działaniem ubocznym przyjmowanych leków, nadprodukcją cieczy wodnistej wynikającą z nadciśnienia tętniczego lub przyjmowania leków steroidowych. Zbyt niska wartość ciśnienia może świadczyć o stanach zapalnych naczyniówki, cukrzycy, urazie oka, a nawet o zaniku gałki. Regularne wykonywanie badania śródocznego ciśnienia gałki ocznej pozwala wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie rozwoju i podjąć się ich jak najszybszego leczenia. Dzięki temu nie doprowadzimy do rozwoju poważnych chorób oczu, które mogą prowadzić nawet do utraty wzroku.

Jakie objawy towarzyszą nieprawidłowemu ciśnieniu?

Zazwyczaj zbyt wysokie ciśnienie wiąże się z bólami głowy. Uporczywe stają się zaburzenia widzenia, które staje się zamazane, bóle oczu, czarne mroczki przed oczami. Zbyt niskie ciśnienie z kolei powoduje widzenie jakby przez mgłę, bóle oczu. Może wynikać z istnienia stanu zapalnego, zaniku gałki, urazu oka, cukrzycy czy niskiego ciśnienia. Osoby, które borykają się z chorobami takimi jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie powinny wykonywać badanie nieco częściej, ponieważ znajdują się w grupie ryzyka chorób oczu. Tonometrię wykonuje się regularnie również u osób, u których już występują schorzenia okulistyczne w celu monitorowania ich nasilenia, przebiegu oraz zmian im towarzyszącym. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i można wykonywać je wielokrotnie, zatem z pewnością nie należy się go bać. Jest również całkowicie bezpieczne. Powikłania po nim zdarzają się niezwykle rzadko, a najczęściej dotyczą zaczerwienienia oczu, chwilowego nieostrego widzenia lub uczucia posiadania ciała obcego pod powieką. Zachęcamy do umawiania się na badanie ciśnienia śródgałkowego w gabinetach Optimed z Kielc. Przeprowadzają je doświadczeni lekarze, który dbają o jak najwyższy poziom komfortu Pacjentów podczas badania.