Badanie dna oka

Odwiedzając gabinet okulistyczny, należy być przygotowanym na możliwość poddania nas specjalistycznym procedurom diagnostycznym. Jedną z nich jest badanie dna oka, które może powodować niemiłe dolegliwości, mimo wszystko jest w pełni bezpieczne. Badanie to może dostarczyć nam wielu cennych informacji nie tylko o układzie widzenia, co o stanie zdrowotnym całego organizmu.

Jak przebiega badanie dna oka

Lekarz okulista po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem przechodzi do wykonania badania. Rozpoczyna je od zakroplenia oczu atropiną, która rozszerza źrenice, by zwiększyć widoczność dna oka. Po zadziałaniu kropli lekarz ogląda dno oka, korzystając z wziernika ocznego – oftalmoskopu. Z jego pomocą oświetla dno oka, dzięki czemu może ocenić siatkówkę, tarczę nerwu wzrokowego oraz naczyń krwionośnych. Dzięki badaniu można rozpoznać choroby błony naczyniowej czy plamki żółtej (AMD).

Jakie choroby można zdiagnozować?

Wskazaniem do wykonania badania są wszelkie choroby naczyniowe. Wykonuje się je również u osób z objawami schorzeń neurologicznych czy po urazach głowy i udarach oraz w przypadkach zaburzeń równowagi. Powinno być przeprowadzone również w przypadku, gdy zauważamy u siebie problemy z widzeniem barw, czarne mroczki czy błyski. Badanie, oprócz chorób wzroku i zaburzeń funkcjonowania oka, może pomóc zdiagnozować miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, białaczkę, niedokrwistość, wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe, a nawet cukrzycę.

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie jest zbyt wymagające, jeśli chodzi o przygotowanie. Zalecamy jednak przyjść na nie z osobą towarzyszącą, ze względu na pogorszenie widzenia na kilka godzin po aplikacji kropel rozszerzających źrenice. Nie wolno po badaniu prowadzić pojazdów i warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, by uniknąć skutków nadwrażliwości na światło. Warto przygotować również listę z przyjmowanymi lekami czy alergiami. Lekarz powinien być też poinformowany, jeśli w rodzinie występują przypadki jaskry.