Badanie dna oka - Kielce

Odwiedzając gabinet okulistyczny, należy być przygotowanym na możliwość poddania nas specjalistycznym procedurom diagnostycznym. Jedną z nich jest badanie dna oka, które jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne. Badanie to może dostarczyć nam wielu cennych informacji nie tylko o układzie widzenia, co o stanie zdrowotnym całego organizmu. Wykonywane jest rutynowo podczas wizyt Pacjentów w gabinetach okulistycznych. Najrzadziej należy je wykonywać kontrolnie co 2-3 lata, jednak zaleca się częstsze sprawdzanie stanu dna oka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób narażonych na choroby oczu.

Oprócz badania dna oka w Kielcach wykonujemy również badanie ciśnienia oka, nazywanego również badaniem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów oraz zaawansowanemu zapleczu technologicznemu, jakim dysponujemy w Optimed możemy szybko wykryć i wdrożyć leczenie wielu poważnych chorób oczu.

Jak przebiega badanie dna oka

Lekarz okulista po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem przechodzi do wykonania badania. Rozpoczyna je od zakroplenia oczu atropiną, która rozszerza źrenice, by zwiększyć widoczność dna oka. Po zadziałaniu kropli lekarz ogląda dno oka, korzystając z wziernika ocznego – oftalmoskopu. Z jego pomocą oświetla dno oka, dzięki czemu może ocenić siatkówkę, tarczę nerwu wzrokowego oraz naczyń krwionośnych. Dzięki badaniu można rozpoznać choroby błony naczyniowej czy plamki żółtej (AMD). Cały proces sprowadza się właściwie do zakraplania oczu specjalnym preparatem, odczekaniu określonej ilości czasu, a następnie przyglądnięciu się oku przez okulistę. Badanie można z powodzeniem wykonywać również u dzieci w ramach okulistyki dziecięcej czy podczas dobierania okularów dla dziecka.

Jakie choroby można zdiagnozować przy pomocy badania dna oka?

Wskazaniem do wykonania badania są wszelkie choroby naczyniowe. Wykonuje się je również u osób z objawami schorzeń neurologicznych czy po urazach głowy i udarach oraz w przypadkach zaburzeń równowagi. Powinno być przeprowadzone również w przypadku, gdy zauważamy u siebie problemy z widzeniem barw, czarne mroczki czy błyski. Badanie, oprócz chorób wzroku i zaburzeń funkcjonowania oka, może pomóc zdiagnozować miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, białaczkę, niedokrwistość, wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe, a nawet cukrzycę. Wśród chorób, w przypadku których przeprowadzenie badania dna oka ułatwia postawienie diagnozy, można wymienić przykładowo degenerację plamki żółtej, jaskrę, choroby ciała szklistego, odklejenie się siatkówki czy zapalenia oczu. Niektóre z tych schorzeń mogą prowadzić do całkowitej utraty widzenia, znacznego ograniczenia jego pola lub zniekształceń, dlatego przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych dna oka jest tak istotne. Osoby cierpiące przykładowo na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy inne choroby autoimmunologiczne powinny poddawać się badaniu nieco częściej, ponieważ są w grupie ryzyka chorób narządu wzroku.

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie jest zbyt wymagające, jeśli chodzi o przygotowanie. Zalecamy jednak przyjść na nie z osobą towarzyszącą, ze względu na pogorszenie widzenia na kilka godzin po aplikacji kropel rozszerzających źrenice. Nie wolno po badaniu prowadzić pojazdów i warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, by uniknąć skutków nadwrażliwości na światło. Warto przygotować również listę z przyjmowanymi lekami czy alergiami. Lekarz powinien być też poinformowany, jeśli w rodzinie występują przypadki jaskry.

Zachęcamy do korzystania z usług gabinetu okulistycznego Optimed, znajdującego się na terenie Kielc. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.