Diagnostyka i leczenie schorzeń, m.in. zaćmy, jaskry

Lekarz okulista oprócz diagnozowania wad refrakcyjnych wzroku, zajmuje się również wykrywaniem i leczeniem schorzeń całego układu. Do nich należą, m. in. zwyrodnienia plamki żółtej, siatkówki, zapalenie spojówek, retinopatia oraz zaćma i jaskra, na które najczęściej zapadają osoby w podeszłym wieku.

Objawy, z którymi należy się zgłaszać do lekarza

Wszelkie zaburzenia widzenia powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Do najczęściej zgłaszanych objawów należą:

  • rozmyty obraz,
  • pofałdowane krawędzie obiektów,
  • ciemne plamy, mroczki,
  • bóle głowy, gałek ocznych,
  • problemy z koncentracją,
  • pieczenie, swędzenie, łzawienie.

Jedynie lekarz, przeprowadzając wywiad i wykonując specjalistyczne badania, jest w stanie określić z jakim schorzeniem pacjent się boryka i zaplanować jego leczenie.

Diagnostyka zaćmy

Na początku objawia się zamazanym obrazem. Wraz z upływem czasu widzenie pogarsza się jeszcze bardziej, a choroba może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Oprócz zaburzeń widzenia, chory doświadcza trudności z prowadzeniem pojazdu wieczorami, ze względu na rozszczepienie światła wokół źródła. Z czasem dochodzą również problemy z odróżnianiem barw.

Leczenie zaćmy

Schorzenie to usuwa się za pomocą zabiegu chirurgicznego. Zabiegi usunięcia zaćmy są najczęściej przeprowadzanymi zabiegami okulistycznymi. Stopniowo pogarszający się wzrok powodowany jest mętnieniem soczewki oka znajdującej się za tęczówką. Zaćma rozwija się wraz z wiekiem lub może wystąpić na skutek urazu czy zażywania leków. Leczenie polega na usunięciu soczewki i zastąpieniu jej sztuczną.

Diagnostyka jaskry

Do pogorszenia widzenia prowadzi uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek siatkówki, którą najczęściej powoduje za wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Kluczowe znaczenie w diagnostyce jaskry, która najczęściej nie daje początkowych objawów, stanowią badania diagnostyczne, przede wszystkim:

  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • badanie grubości rogówki,
  • diagnostyka tarczy nerwu wzrokowego,
  • badanie pola widzenia,
  • gonioskopia – ocena kąta przesączania.

U kogo najczęściej występuje jaskra?

Jaskra to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby po 40. roku życia, choć nie jest to regułą. Częstość występowania jaskry wzrasta z wiekiem, a ryzyko jej rozwoju jest większe u osób z rodziną, w której występowała ta choroba. Ponadto osoby z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, cukrzycą, krótkowzrocznością czy z poważnymi urazami oka są bardziej narażone na rozwój jaskry. Bardzo istotne jest więc regularne wykonywania badania ciśnienia oka.

W Optimed nasz zespół specjalistów wykorzystuje najnowocześniejsze technologie i metody diagnostyczne, aby dokładnie zdiagnozować jaskrę i inne schorzenia oczu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaplanować skuteczne leczenie, które pomoże zminimalizować ryzyko dalszego pogorszenia wzroku. W przypadku jaskry kluczowe jest wczesne wykrycie choroby, ponieważ nieleczona może prowadzić do trwałej utraty wzroku.

Zaćma – kto jest najbardziej narażony?

Zaćma to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby starsze, zwłaszcza po 60. roku życia. Jest to związane z naturalnym procesem starzenia się oka. Jednak zaćma może wystąpić również u młodszych osób, zwłaszcza jeśli mają one cukrzycę, doznają urazów oka, są narażone na długotrwałe działanie promieniowania UV lub przyjmują niektóre leki, takie jak kortykosteroidy.

W Optimed oferujemy kompleksową diagnostykę i leczenie zaćmy. Nasz doświadczony zespół okulistów korzysta z najnowszych technologii, aby dokładnie zdiagnozować zaćmę i zaplanować skuteczne leczenie. W przypadku tej choroby leczenie zazwyczaj polega na operacji, podczas której uszkodzoną soczewkę zastępuje się sztuczną.