Czym powinny charakteryzować się okulary do pracy przy komputerze?

Praca przed komputerem wiążę się z jej negatywnym wpływem na wzrok człowieka. Monitor i emitowane jego światło, a także skupienie na jednym obiekcie zmniejsza częstotliwość mrugania, co wpływa na obniżenie poziomu wilgotności gałki oczu. Ponadto, znacznie przyczynia się do napięcia akomodacyjnego – przyczynia się to do pojawienia się suchości oka, pieczenia, a także bólów głowy. Zdarzają się także problemy z widocznością obrazu, który zaczyna się rozmazywać. Pomocne mogą okazać się krople nawilżające spojówkę, ale warto pamiętać, iż nie ochronią one wzroku, a jedynie wpłyną na poprawę komfortu pracy przed komputerem. W jaki sposób zadbać o swoje oczy?

Okulary do pracy przy komputerze – jakie wybrać?

Dobrym sposobem na ochronę wzroku narażonego na wielogodzinne użytkowanie komputera, jest zakup odpowiednich okularów z powłoką antyrefleksyjną. Chociaż kojarzona jest ona głównie z okularami przeznaczonymi do pracy z komputerem, wykorzystuje się ją również w modelach dla kierowców – wpływa ona na poprawę widoczności na drodze, szczególnie w nocy. Powłoka antyrefleksyjna odpowiada za niwelowanie odbicia świetlnego. Dzięki właściwości przepuszczającej światło zwiększa ona wartość użytkową szkieł. Okulary tego rodzaju poprawiają również sposób odwzorowania barw i kontrast.

Dlaczego okulary do pracy przy komputerze są tak ważne?

Przede wszystkim stanowią one skuteczny sposób na ochronę oczu przed światłem pochodzącym z monitorów. Powinny je wybierać osoby spędzające przed komputerem więcej niż 6 godzin dziennie – to właśnie ich oczy są szczególnie narażone na szkodliwe działanie światła. Problemy z obniżeniem nawilżenia spojówki, rozmywający się obraz i bóle głowy to tylko niektóre problemy dotykające tych, którzy pracują przy komputerze. Specjalista pracujący w zakładzie optycznym pomoże wybrać optymalny model okularów. Warto zwrócić uwagę na to, jak leżą i czy są wygodne – będą użytkowane przez długi czas, dlatego nie powinny być przyczyną dyskomfortu. Dążenie do ochrony wzroku to przejaw odpowiedzialności i troski o zdrowie oczu.