Czym różni się gabinet optometryczny od okulistycznego?

Statystyki wskazują, że ponad 70% Polaków ma wadę wzroku. Co niepokojące, problemy z widzeniem diagnozuje się też u coraz młodszych dzieci. Z tego powodu większość z nas wizyty w gabinetach optometrycznym i okulistycznym na stałe wpisuje do swoich rocznych kalendarzy. Mimo tego nie wszyscy jesteśmy świadomi różnic między tymi miejscami. Aby je poznać, w pierwszej kolejności powinniśmy rozróżnić specjalistów, którzy je prowadzą. Mowa oczywiście o optometrystach i okulistach.

Optometrysta a okulista – czym różnią się te zawody?

Optometrysta to osoba, która zajmuje się badaniem układu wzrokowego pod względem rozpoznania wady wzroku i doboru odpowiednich okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Ten specjalista najczęściej nie ma ukończonych studiów medycznych. Obszar, w którym się specjalizuje, jest dużo węższy od tego, jakim zajmuje się okulista. Okulista jest lekarzem, specjalistą od diagnostyki i leczenia wszystkich chorób związanych z narządem wzroku. W jego przypadku diagnostyka wad wzroku jest zaledwie częścią usług, z jakich mogą skorzystać Pacjenci.

Kiedy udać się do gabinetu optometrycznego, a kiedy do okulistycznego?

O tym, kiedy udać się do optometrysty, a kiedy do okulisty przede wszystkim decyduje rodzaj problemu, z jakim ma się do czynienia. Przykładowo do naszego gabinetu optometrycznego w Kielcach warto się udać w razie gorszego widzenia lub chęci zmiany okularów. Do gabinetu okulistycznego z kolei należy się wybrać w przypadku, gdy pogorszenie widzenia jest zaledwie jednym z objawów problemów ze wzrokiem. Do okulisty trzeba pójść np. gdy wystąpią takie dolegliwości jak pieczenie, zaczerwienienie czy łzawienie oczu. Bez wizyty u tego lekarza nie obejdzie się także w razie urazu oka lub też widocznych zmian w obrębie tego narządu.