Dlaczego do pracy przy komputerze warto zakładać specjalne okulary?

W obecnych czasach praca przy komputerze przez osiem godzin dziennie w trakcie pięciu dni w tygodniu jest czymś zupełnie normalnym. Wybór pracy umysłowej, biurowej ma swoją cenę. Niejednokrotnie przyjdzie zapłacić za niego uszczerbkiem na swoim zdrowiu. Mowa oczywiście o oczach, które są narządem najważniejszego zmysłu, czyli wzroku. Gałki oczne są bardzo wrażliwe nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i promieniowanie, które z pozoru może się wydawać niegroźne. Warto więc zadbać o odpowiednią ochronę, aby cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak dbać o swój wzrok, kiedy wykonuje się pracę przy komputerze.

Jak praca przy komputerze wpływa na wzrok?

Długotrwała praca przed monitorem komputera negatywnie wpływa na wzrok ze względu na kilka istotnych czynników. Po pierwsze monitory ekranowe emitują sporą ilość szkodliwego promieniowania – po długim użytkowaniu powoduje ono wysuszenie spojówki oraz podrażnienia. Ciągłe wpatrywanie się w monitor powoduje również zmniejszenie częstotliwości mrugania, co dodatkowo wpływa negatywnie na odpowiednie nawilżenie oka. Kolejną przyczyną jest zbyt krótka odległość między urządzeniem a twarzą. Koncentrowanie wzroku tylko i wyłącznie na bliskich obiektach powoduje zwiększenie napięcia akomodacyjnego w oku. W efekcie oczy są zmęczone, a od nadmiernego wysiłku mogą pojawiać się silne bóle migrenowe.

Jak wybrać odpowiednie okulary do pracy przy komputerze?

Najlepszym rozwiązaniem podczas wykonywania pracy z komputerem jest nabycie okularów ze specjalną powłoką antyrefleksyjną. Dotyczy to wszystkich osób, zarówno tych z wadą wzroku, jak i posiadaczy prawidłowego widzenia. Odpowiednie szkła eliminują refleksy świetlne odbijające się od ekranu monitora. W efekcie użytkownik może cieszyć się zwiększonym kontrastem widzenia, przy nieobniżonej transmisji światła. Bardzo ważne, aby zaopatrzyć się w okulary u specjalisty. Pozwoli to dobrać odpowiedni rozmiar oprawek oraz ustawić soczewki pod indywidualną budowę oczu. Oprawki powinny być lekkie, wygodne oraz dobrze dopasowane. Pozwoli to uniknąć otarć, które mogą powstać w wyniku długiego czasu użytkowania.