Jak przebiega badanie dna oka?

Troska o zdrowie oczu to przede wszystkim wykonywanie regularnych badań, które pomogą rozpoznać problemy ze wzrokiem, zanim staną się na tyle uciążliwe, że negatywnie wpłyną na sposób funkcjonowania w życiu codziennym – jeżdżenie samochodem, oglądanie telewizji, użytkowanie komputera, czy też czytanie. Warto pamiętać o tym, jak ważna jest kontrola stanu zdrowia nie tylko u osób dorosłych, ale również dzieci, które szybko się rozwijają. Okresowe wizyty w gabinecie okulistycznym obejmują między innymi badanie dna oka. Czym się ono charakteryzuje i kiedy jest wymagane?

W jaki sposób przeprowadza się badanie dna oka?

Badanie dna oka, nazywane również oftalmoskopią jest bezbolesną procedurą, która pozwala na ocenę tylnego odcinka oka – struktury ciała szklistego, obwodowej części siatkówki, plamki żółtej, tarczy nerwu wzrokowego i naczyń krwionośnych. Badanie tego typu pozwala na wczesne zdiagnozowanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Lekarz okulista za pomocą wziernika ocznego oświetla oko pacjenta strumieniem skupionego światła, które umożliwia dokonanie szczegółowej oceny struktur oka pacjenta. Zastosowanie specjalnego filtra redukującego natężenie światła pozwala lekarzowi zweryfikować stan zdrowia włókien nerwowych i naczyń siatkówki.

Kiedy badanie dna oka jest konieczne?

Istnieje kilka istotnych przypadków, które sprawiają, że badanie dna oka staje się ważnym elementem troski o zdrowie narządu wzroku. Badanie przeprowadza się najczęściej u osób z diagnozą chorób naczyniowych i neurologicznych, do których zalicza się m.in. nadciśnienie, choroby ośrodkowego układu nerwowego, czy też cukrzycę. Wykonuje się je również w przypadku wystąpienia ubytków w polu widzenia, pogorszeniu ostrości wzroku i zaburzeniach widzenia barw, świateł oraz linii prostych.