Jaki filtr powinny mieć dobre okulary przeciwsłoneczne?

Nasze oczy w trakcie słonecznych dni są narażone na szkodliwe promieniowanie UV, dlatego tak ważne jest, aby korzystać z dobrych okularów przeciwsłonecznych, które oferują skuteczną ochronę. Jakie filtry powinny one mieć, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo?

Filtr UV w okularach przeciwsłonecznych

Pierwszym i najważniejszym filtrem, który powinny mieć dobre okulary przeciwsłoneczne, jest filtr UV. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) może być szkodliwe dla naszych oczu, szczególnie podczas długotrwałej ekspozycji. Dlatego ważne jest, aby okulary przeciwsłoneczne z filtrem oferowały wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Wybierając model dla siebie, upewnij się, że mają one filtr UV400 lub 100% ochrony przed promieniowaniem UV.  Zapewni on blokadę zarówno promieniowania UVA, jak i UVB, które mogą powodować uszkodzenia rogówki, zaćmę i inne problemy ze wzrokiem.

Polaryzacja i inne ważne cechy dobrych okularów przeciwsłonecznych

Kolejnym ważnym filtrem, który warto mieć w okularach przeciwsłonecznych, jest filtr polaryzacyjny. Promienie słoneczne odbijają się od różnych powierzchni, takich jak woda, droga czy metal. To odbite światło może powodować olśnienia i utrudniać widzenie. Filtr polaryzacyjny działa jak osłona, eliminując odblaski i poprawiając kontrast oraz ostrość obrazu. Jest szczególnie przydatny podczas jazdy samochodem, uprawiania sportów wodnych czy w górach. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny mieć filtr polaryzacyjny, który zapewnia dodatkową ochronę dla Twoich oczu. Ale to nie wszystko. Istotne jest również dopasowanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem do kształtu i rozmiaru Twojej twarzy. Dobre okulary powinny mieć dostateczną wielkość, aby pokryć całe oczy i chronić okolice wokół nich. Niewłaściwie dopasowane okulary mogą przepuszczać promieniowanie UV.