Jakie są wskazania do noszenia soczewek progresywnych?

Soczewki progresywne to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które mają problem ze wzrokiem na różnych odległościach. W jednym produkcie łączą one zalety soczewek jednoogniskowych oraz bifokalnych. Jakie są wskazania do ich noszenia?

Wskazania do noszenia soczewek progresywnych

Soczewki progresywne są polecane przede wszystkim dla osób po 40. roku życia, które zaczynają odczuwać trudności z czytaniem drobnego druku czy korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Jest to związane z naturalnym procesem starzenia się oka, który prowadzi do obniżenia elastyczności soczewki oka i utraty zdolności akomodacji. W rezultacie pojawia się presbiopia, czyli starczowzroczność, która objawia się problemami z widzeniem na bliską odległość. Soczewki progresywne są również wskazane dla osób z innymi wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. W przypadku tych wad soczewki progresywne pozwalają na wygodne widzenie na wszystkich odległościach, eliminując potrzebę posiadania kilku par okularów lub soczewek do różnych zastosowań.

Dlaczego warto wybrać soczewki progresywne?

Decydując się na soczewki progresywne, można liczyć na szereg korzyści. Przede wszystkim, dzięki stopniowemu przejściu mocy korekcji, zapewniają one naturalne i płynne widzenie na różnych odległościach. Użytkownik nie musi zmieniać okularów czy soczewek w zależności od tego, czy czyta, pracuje przy komputerze czy patrzy w dal. Dzięki temu soczewki progresywne są wygodniejsze i praktyczniejsze niż tradycyjne rozwiązania. Inną zaletą soczewek progresywnych jest ich estetyka. W przeciwieństwie do soczewek konwencjonalnych, które mają widoczny podział na dwie strefy o różnej mocy korekcji, soczewki progresywne są całkowicie gładkie i niezauważalne dla innych osób. To sprawia, że są one dyskretniejszym rozwiązaniem.