Kiedy warto udać się z dzieckiem do okulisty?

Wzrok to jeden z ważniejszych zmysłów człowieka, dlatego też niezwykle ważna jest troska o zdrowie oczu już od najmłodszych lat człowieka. Warto pamiętać, że wczesne rozpoznanie problemu umożliwia podjęcie odpowiednich kroków zapobiegających pogłębieniu nieprawidłowości związanych z wadą wzroku. Zdarza się jednak, że rodzice zbyt późno dostrzegają u swojego dziecka niepokojące objawy, które mogą świadczyć o istotnym problemie ze wzrokiem. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak przygotować malucha do pierwszego badania okulistycznego? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym udzielamy odpowiedzi na te pytania.

Kiedy umówić się z dzieckiem na wizytę w gabinecie okulistycznym?

Istnieje kilka istotnych objawów mogących świadczyć o tym, że dziecko ma problemy z prawidłowym widzeniem. Jeżeli rodzic zauważy u swojej pociechy któryś z nich, powinien on umówić się z dzieckiem na wizytę w profesjonalnym gabinecie okulistycznym. Niepokojące objawy to przede wszystkim:

  • nawracające bóle głowy oraz oczu,
  • nadmierne łzawienie,
  • zwiększona wrażliwość na światło,
  • częste mrużenie oczu,
  • niekontrolowane pocieranie oczu,
  • przybliżanie się dziecka do telewizora lub monitora komputera.

Czego spodziewać się podczas wizyty z dzieckiem u okulisty?

Pierwsza wizyta u okulisty może wiązać się z niemałym stresem dla dziecka, dlatego rodzice powinni zadbać o to, by odpowiednio przygotować malucha do spotkania z lekarzem i planowanego badania. Wizyta w gabinecie okulistycznym to przede wszystkim szczegółowy wywiad okulistyczny z rodzicem oraz odpowiednia diagnostyka, która obejmuje badanie przy użyciu specjalnych kart z obrazkami lub literami dla starszych dzieci, a także profesjonalnej lampy szczelinowej. Następnie lekarz okulista przedstawi sposób leczenia wady wzroku.