W jakich sytuacjach bada się ciśnienie w oku?

Przeprowadzanie badań okulistycznych nie zawsze będzie związane z wystąpieniem wady wzroku. Pomimo tego, że jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna wizyty w gabinecie okulistycznym, istnieje wiele schorzeń niezwiązanych bezpośrednio z nieprawidłowym widzeniem, a które można w łatwy sposób wykryć za pomocą badania tonometrycznego. Badanie polega na pomiarze ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, która jest wypełniona cieczą wodnistą nazywaną również płynem śródocznym.

Jak przebiega badanie wysokości ciśnienia w oku?

Istnieją dwa rodzaje badania ciśnienia w oku. Pierwszym z nich jest tonometria wgłobieniowa. Podczas tego badania najczęściej stosowane jest znieczulenie powierzchni oka. Mimo że tonometria jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym, może mu towarzyszyć uczucie dyskomfortu. Badanie polega na przyłożeniu pryzmatu lampy szczelinowej do szczytu rogówki. Warto pamiętać, że osoby z dużą krótkowzrocznością lub chore na chorobę Gravesa i Besedowa, nie powinny być poddawane tym badaniom. U takich osób wykonuje się drugi rodzaj badania, czyli tonometrię bezkontaktową. Polega na spłaszczeniu powierzchni oka silnym, ale krótkotrwałym podmuchem sprężonego powietrza. Zabieg ten może być dla niektórych niepokojący, ale jest bezbolesny i nie zagraża bezpieczeństwu pacjenta.

Kiedy wykonuje się badanie ciśnienia oka?

Badanie ciśnienia w oku powinno być rutynowym elementem każdej wizyty w gabinecie okulistycznym. Pozwala na wczesne wykrycie między innymi jaskry. Dzięki temu pacjent szybciej uzyska niezbędne leczenie, co umożliwi zahamować rozwój choroby i pozwoli na szybszy powrót do zdrowia. Badanie powinno być przeprowadzone również wtedy, gdy zachodzi podejrzenie nadciśnienia ocznego oraz kontrolnie po zabiegach wykonanych na gałce ocznej.