Z jakich materiałów wykonuje się soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są produktem okulistycznym wykorzystywanym zazwyczaj przez osoby ze stwierdzoną wadą wzroku. Ponadto mogą być stosowane także u tych, którzy chcą dokonać chwilowej zmiany w wyglądzie tęczówki oka – mówimy w tym przypadku o funkcji kosmetycznej soczewek. Różne warianty produktu pozwalają na jego jednodniowe stosowanie, dwutygodniowe lub miesięczne. Obecnie rynek oferuje szeroki wybór soczewek kontaktowych, ale ich wspólną cechą jest charakterystyczny kształt pozwalający na idealne dopasowanie do gałki oka. Miękki materiał, z jakiego zostały wykonane, sprawia, że idealnie adaptują się do oka użytkownika, co wpływa na komfort noszenia.

Jakie materiały wykorzystuje się w procesie produkcji soczewek kontaktowych?

W odniesieniu do soczewek kontaktowych używa się czasami określenia „szkła kontaktowe”, które wynika z faktu, iż pierwszy produkt tego typu, stworzony w XIX wieku w Niemczech, był wykonany właśnie ze szkła. Rozwój technologii pozwolił na modyfikację i ulepszenie soczewek okulistycznych, gdyż na początku XX wieku zaczęto produkować je z polimetakrylanu. Problemem była sztywność produktu i brak przepuszczalności gazu, co rozwiązano poprzez zastosowanie materiałów takich jak: Boston, Menicon, Polycon. Obecnie najczęściej wyróżnia się soczewki silikonowo-hydrożelowe oraz hydrożelowe. Aktualne wymogi dotyczące produktu mówią, że musi być on wykonany z bezpiecznego dla zdrowia materiału, zapewniającego przepuszczalność gazu. Przed wypuszczeniem na rynek soczewek, są one poddawane testom, potwierdzającym ich jakość oraz zgodność z obowiązującymi normami.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Dbanie o soczewki zapewnia bezpieczeństwo ich użytkowania. Przede wszystkim warto pamiętać o ich wymianie w wymaganym terminie, który jest określony od momentu otwarcia opakowania. Istotną kwestią jest również sprawdzenie terminu ważności. Codzienne dbanie o soczewki kontaktowe powinno uwzględniać ich odpowiednie przechowywanie w przeznaczonych do tego celu pojemniczkach. Niezbędne będzie także stosowanie specjalistycznego płynu dezynfekującego, który musi być regularnie wymieniany.